مدیریت سرمایه در فارکس

اصل بقاء

مشاهده ویدیوهای مدیریت سرمایه در یوتیوب

مدیریت سرمایه درصدی دکتر زعفرانیه

یکی از اصول مدیریت سرمایه (Capital Management) ، اصل بقاء (Survival) می باشد . اصل بقاء به این معناست که شما با از دست دادن کل سرمایه خود، از گردونه ی بازار خارج نشوید . در بازارهای مالی همیشه ضرر در معامله وجود دارد ولی در هر بازاری می توان درصدی از سرمایه خود را وارد یک معامله کرد . به قول معروف همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار نداد . با توجه به این موضوع مهم است  که در بازار سهام ، سبدی از سهام شرکتها خریداری می شود نه سهام یک شرکت و یا در مثال دیگر در بازار فارکس یا جفت ارز ها ، بین 2 تا 5 درصد از سرمایه (دارایی موجود در حساب) را وارد یک معامله ( پوزیشن) می کنند که مدیریتی بر پول موحود در حساب داشته باشند . چون اگر کل پول موجود در حساب وارد یک معامله شود ، ممکن است با پیش بینی نامناسب ، معامله منجر به ضرر شود و کل پول از بین برود.

تعیین حد ضرر و حد سود

در بازار می توان برای خود یک هدف (Target) مشخص کرد . بعضی مواقع طمع در انسان، اصل بقاء در بازار را معرض خطر قرار می دهد . بنابراین با تعیین حد سود و ضرر میتوان مطمئن تر به هدف رسید.

تعیین حد ضرر

در بعضی از بازارها مانند باینری آپشن ، مقدار یا حد ضرر در یک معامله از قبل مشخص است یا بعبارتی ریسک یک معامله محدود و مشخص است اما در بعضی از بازارهای مالی مانند فارکس یا جفت ارزها ، ضرر یا سود نامحدود است و معامله گر می تواند قبل از ورود به معامله یا در حین اجرای معامله حد ضرر (Stop Loss)  را برای معامله مورد نظر مشخص کند تا اگر قیمت بازار برخلاف پیش بینی معامله گر حرکت کرد ، ضرر معامله ، کل پول حساب وی را از بین نبرد . این یکی از مهمترین نکات در معاملات بازارهایی مانند فارکس است .

تعیین حد سود

یکی از موارد مدیریت ریسک سرمایه ، تعیین حد سود می باشد برای مثال در بازار فارکس با تعیین حد سود در یک معامله (Take Profit) می توان از بازار ، سهم سود را به دست آورد . چون همانطور که می دانید یکی از نکات مهم در تحلیل قیمت دارایی ها در بازار های مختلف، بازگشت افزایش یا کاهش قیمت هاست . همیشه بازار در یک جهت حرکت نمی کند ، بنابراین با تعیین حد سود می توان با توجه به روند قیمتی بازار به هدف خود (کسب سود) رسید. بنابراین طمع نکنید . دید قماری به بازار ، انسان را از بین می برد . بنابراین در بازار طمع نکنید و مدیریت ریسک را همیشه در معامله های خود لحاظ کنید.

مدیریت ریسک یا مدیریت سرمایه در هر بازار ، از مهمترین عوامل بقاء و پیروزی در بازارهای سرمایه است .بنابراین شما برای همراه شدن با بازارهای سرمایه و کسب سود باید با بسیاری از مفاهیم مدیریت ریسک آشنا شوید . دوره ای به همین عنوان در بازار منتور در نظر گرفته شده است که شما را با این مفاهیم آشنا می کنیم.

یکی از وظایف هر معامله گر مشخص کردن روال معامله گری یا تعیین استراتژی در معامله گری است. در هر بازاری  ، سرمایه گذار یا معامله گر باید با توجه به استراتژی مورد نظر وارد سرمایه گذاری یا معامله مورد نظر گردد. برای مثال در بازار فارکس ، استراتژی انتخابی معامله گر مشخص می کند که معامله گر چه موقع وارد یک معامله گردد و چه موقع از آن خارج شود و چه مدیریت ریسکی را برای خود انتخاب نماید. تعیین مدیریت ریسک در هر معامله از الزامات هر بازاری است که احتیاج به برنامه ریزی دارد.

مدیریت ریسک نیز همانند موضوعات  دیگر در معامله گری احتیاج به ممارست و تمرین و در نهایت تعهد و الزام دارد . برای مثال شما باید در بازار فارکس با مفهومی به نام RRR  یا Reward Risk Ratio   آشنا شوید . این مفهوم به معنای درصد نسبت سود به ضرر است . اگر شما در استراتژی مورد نظر خود در بازار فارکس نسبت خاصی مانند 4:1 را مشخص کرده اید باید آن را در معامله خود اعمال کرده و به آن در حین اجرای معامله متعهد گردید.

اگر شما با مفاهیم مدیریت  ریسک آشنا شوید و در برنامه معامله گری یا سرمایه گذاری خود داشته باشید و نسبت به احساسات خود همانند حس قماربازی یا طمع تسلط داشته باشید و در این راه ممارست و تعهد داشته باشید ، مطمئن باشید که در بازار خواهید ماند . ماندگاری در بازار و همراه شدن با آن ؛ همراه با کسب سود و پیروزی است. پیروز و  پرسود باشید.

ما روی مشاوره و آگاهی دادن درمورد بازار های مالی تمرکز می کنیم درخواست وقت ملاقات